Levin College of Law

UF Law LCA Trustees List

2020 – 2021 Law Center Association

Executive Committee
Chair – James C. Cunningham, Jr. (JD 78)
Immediate Past Chair – Jo Thacker (JD 87)
Chair-Elect – J. Carter Andersen (JD 98)
Vice Chair – Greg S. Weiss (JD 98)
Secretary – Courtney K. Grimm (JD 92)
At-Large – Judge Patricia D. Barksdale (JD 96)
At-Large – Rebecca L. Brock (JD 98)
At-Large – Derek E. Bruce (JD 98)
At-Large – Brian D. Burgoon (JD 97)
At-Large – Lee D. Gunn IV (JD 82)

Committee Chairs
Alumni Relations & Development – J. Carter Andersen (JD 98)
Career Services – Derek E. Bruce (JD 98)
FATAC – Cristin C. Keane (JD 97; LLMT 98)
Nominations & Membership – Jo Thacker (JD 87)
Recruitment – Lee D. Gunn IV (JD 82) and Judge Morris Silberman (JD 82)

Active Members
J. Carter Andersen
The Hon. Patricia D. Barksdale
Thomas E. Bishop
Bradley J. Bondi
David E. Bowers
Christopher W. Boyett
Robert M. Bradley, Jr.
Rebecca L. Brock
Derek E. Bruce
Brian Burgoon
Dennis A. Calfee
Kelly-Ann G. Cartwright
Timothy M. Cerio
Richard B. Comiter
Carlos F. Concepcion
Patrick S. Cousins
Spencer N. Cummings
James C. Cunningham, Jr.
The Hon. Katie L. Dearing
Carla A. DeLoach
Brian R. Dorn
The Hon. Fabienne L. Fahnestock
Dori Foster-Morales
Gregorio A. Francis
Lorie M. Gleim
Cheryl L. Gordon
Courtney K. Grimm
Lee D. Gunn IV
Adam S. Hall
Nancy Pond Halula
Monica Williams Harris
Shawn E. Harrison
Andrea S. Hartley
Scott G. Hawkins
D. Bruce Hoffman
Jarrett R. Hoffman
Janice L. Innis-Thompson
Cristin Keane
Nicole C. Kibert Basler
Jay Kim
Elizabeth Krentzman
Theodore S. Kypreos
Kristine M. Lambert
The Hon. Philip R. Lammens
Alan Landman
Ian R. Leavengood
Stephanie M. Marchman
The Hon. Joseph G. Marx
Phillip J. Mays
Elizabeth M. McCausland
Sigrid S. McCawley
Attorney General Ashley B. Moody
The Hon. Christopher C. Nash
Tracy A. Nichols
Darrell W. Payne
Jorge J. Perez
Paul C. Perkins
Robert A. Pierce
Matthew N. Posgay
Katrina D. Rolle
Ray Royce
The Hon. Amanda Arnold Sansone
J. Timothy Schulte
The Hon. Morris Silberman
Effie D. Silva
Michael A. Silva
Richard C. Smith
James (Jim) B. Sowell
Lee E. Stapleton
Hans G. Tanzler
Jo Thacker
Renee E. Thompson
Robert H. Thornburg
Jason L. Unger
Karen D. Walker
Greg S. Weiss
F. Scott Westheimer
The Hon. Allen C. Winsor
Tad A. Yates

Emeritus Members
Bruce R. Abernethy
Cesar L. Alvarez
C. DuBose Ausley
Mark A. Avera
John C. Bales
David S. Band
Leslie J. Barnett
Martha W. Barnett
Michael A. Bedke
Jean A. Bice
John C. Bierley
David L. Bilsker
The Hon. Susan H. Black
Roger L. Blackburn
Bruce H. Bokor
Bill Bone
Jeffery A. Boone
John C. Bovay
William A. Boyles
Carol M. Brewer
Jeanelle G. Bronson
Leslie W. Burke
James D. Camp, Jr.
J. Thomas Cardwell
Joseph P. Carolan III
Lawton M. Chiles III
Martha L. Cochran
Howard C. Coker
Charles E. Commander
The Hon. Anne C. Conway
P. Bruce Culpepper
Barry R. Davidson
Lauren Y. Detzel
John A. DeVault III
Edward Downey
Mayanne Downs
Karen C. Dyer
Mayor John H. Dyer, Jr.
Ladd H. Fassett
Andrew Fawbush
The Hon. Patricia C. Fawsett
Jeffrey D. Feldman
James A. Gale
Betsy E. Gallagher
Allan T. Geiger
Ellen Bellet Gelberg
W.C. Gentry
Patrick E. Geraghty, Sr.
The Hon. Jonathan D. Gerber
Ellen R. Gershow
Linda R. Getzen
Gene K. Glasser
Robert E. Glennon
John Dudley Goodlette
K. Lawrence Gragg
Alan G. Greer
Jack O. Hackett II
Bruce M. Harris
James A. Hauser
The Hon. Frederick A. Hazouri
Ben H. Hill III
Jeffrey A. Hirsch
Corinne C. Hodak
The Hon. Charlene E. Honeywell
Dan H. Honeywell
Ellsworth William Hoppe, Jr.
The Hon. Marcia M. Howard
The Hon. Paul C. Huck
Gary W. Huston
Yolanda Cash Jackson
The Hon. Elizabeth A. Jenkins
Kimberly L. Johnson
Thomas R. Julin
Hal H. Kantor
Lawrence Keefe
The Hon. Nelly N. Khouzam
E. C. Deeno Kitchen
The Hon. Mark Wayne Klingensmith
Roger C. Lambert
Warren W. Lindsey
Leslie J. Lott
Peter M. MacNamara
Kevin A. Malone
Christine N. Markussen
Pedro A. Martin
Margaret D. Mathews
Clifton A. McClelland, Jr.
Bill McCollum
Marybeth McDonald
Robert W. Mead, Jr.
Joseph C. Mellichamp III
Howell W. Melton, Jr.
The Manuel Menendez, Jr.
Robert G. Merkel
The Hon. Stephan P. Mickle
Michael D. Minton
The Hon. James Moody, Jr.
George R. Moraitis
John B. Morgan
Lewis W. Murphy
Louis Nostro
Mark A. Nouss
Brian M. O’Connell
Rahul Patel
Lindy L. Paull
David H. Peek
Bill Perry
Eugene K. Pettis
Charles P. Pillans III
F. Wallace Pope, Jr.
Becky A. Powhatan-Kelley
James G. Pressly
Gary L. Printy
Mark J. Proctor
Gerald F. Richman
Jesse W. Rigby
Gerald Rosenthal
Juliet M. Roulhac
Oscar A. Sanchez
Everett J. Santos
John J. Schickel, Sr.
William J. Schifino
Clifford A. Schulman
George E. Schulz, Jr.
John “Jeff” Scroggin
Ernest A. Sellers
Lawrence E. Sellers, Jr.
Abraham M. Shashy, Jr.
Linda L. Shelley
Terrance A. Smiljanich
Jacqueline Allee Smith
Mike W. Smith
W. Crit Smith
W. Kelly Smith, Jr.
Mark A. Somerstein
Robert G. Stern
Sidney A. Stubbs
Glenn W. Sturm
Jeanne T. Tate
James S. Theriac III
Marjorie Bekaert Thomas
Robert L. Trohn
Frank D. Upchurch III
John J. Upchurch IV
George A. Vaka
John K. Vreeland
Glenn Jerrold Waldman
Jeffrey W. Warren
William A. Weber
Guy E. Whitesman
Jean Eddy Wilson
Evan J. Yegelwel
Gwynne A. Young
Stephen N. Zack
Peter W. Zinober